01.02-25.02.2023

Odblaski. Akcja: Błyszczące ferie!

Mimo że obowiązek posiadania elementów odblaskowych przez pieszych uczestników ruchu w przyszłym roku skończy już 10 lat, to nigdy nie jest za dużo akcji przypominających o konieczności posiadania kamizelek, breloczków, opasek czy czegokolwiek, co odbija światło. Zwłaszcza że o ile uczniowie chodzący do szkół w ciemne, zimowe poranki czy powracający w ciemne, zimowe wieczory raczej posiadają „błyszczące gadżety”, to uczestnicy zimowego wypoczynku już mogą mieć z tym problem. Dlaczego? Bo tornister został w domu!

Dlatego wolontariusze Stowarzyszenia Aktywni na Rzecz Bezpiecznego Wypoczynku przypominali w czasie zimowisk o konieczności posiadania elementów odblaskowych. A przecież zdarza się, że dzieci i młodzież w czasie ferii chodzą i do sklepów, i na lodowisko czy zwyczajnie na różne wędrówki, w czasie tych spacerów idąc wzdłuż drogi czy przechodząc w różnych miejscach, gdzie przejścia dla pieszych nie są oznaczone (np. na wsiach). I tutaj te odblaski są dla kierowców bardzo ważne, gdyż umożliwiają dostrzeżenie pieszego z odległości ponad 100 metrów, podczas gdy bez takiego magicznego przedmiotu kierowca zobaczy nas z odległości zaledwie 30 metrów. Te kilkadziesiąt metrów może uratować nam życie lub zdrowie.

„Shine bright like a diamond”

„Błyszcz jasno jak diament” – ten fragment znanego przeboju Rihanny powinien rozbrzmiewać gdzieś w głowach zarówno dzieci i młodzieży, jak i ich opiekunów zawsze, gdy jesienią, zimą czy w ogóle tuż przed wyjściem po ciemku na drogi i szosy, wszędzie tam, gdzie możemy ulec wypadkowi komunikacyjnemu. Poza prelekcjami w czasie ferii zimowych, wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pieniędzy właśnie na odblaski dla dzieci. Za ponad pół tysiąca, zebranych w Zamku Czocha, Pałacu Witaszyce oraz Zamku Moszna, Stowarzyszenie zakupiło odblaskowe diamenty, które teraz trafią do jednej ze szkół w województwie opolskim. Serdecznie dziękujemy wszystkim wpłacającym oraz wolontariuszom i zapraszamy do powtórki akcji za rok.

Przekaż darowiznę

Informacje w pigułce:

Organizator: Stowarzyszenie "Aktywni na Rzecz Bezpiecznego Wypoczynku"

Koordynator: Michał Wieczorek, 604 085 583

Lokalizacja: Zamek Czocha, Zamek Moszna, Pałac Witaszyce

Cel: Zakup opasek odblaskowych dla dzieci ze Szkół Podstawowych

Kwota: 501,36 zł

Paroti
Paroti